XII Regionalny Konkurs Gwar Śląskich

13 marca nasz siódmoklasista Szymon Mikina powtórzył swój sukces z parafialnego łosprawianio i w XII Regionalnym Konkursie Gwar Śląskich zajął I miejsce.

Konkursowe przesłuchania odbyły się w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W tegorocznej edycji wzięło udział 40 uczestników z przedszkoli i szkół z Bytomia, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Rudy Śląskiej i Zabrza. Najlepszych wyłoniło jury w składzie: Anna Grabińska-Szczęśniak – kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, Marcin Kik – autor podręcznika historii filozofii po śląsku, Małgorzata Kotuła – nauczycielka języka polskiego w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 14 w Piekarach Śląskich, Joanna Michura – kierownik Biura Towarzystwa Miłośników Bytomia i Mirosław Szołtysek – śląski piosenkarz i prowadzący „Gwarowy koncert życzeń” w Telewizji Katowice.

Przeważały teksty o tematyce obyczajowej, przedstawione dowcipnie i ze swadą. Szymon zaprezentował, nagrodzony już w tym roku w miejskim konkursie gwary, monolog o szkolnej przerwie z jej charakterystycznym „larmym, harmidrym, lotaniem, ciepaniem pudołkami po mlyku ło ściana i zolytamy za byfyjem wele bibliotyki”. Barwnym i dowcipnym opisem tego, co niewyobrażalne do wykonania w ciągu zaledwie kilku minut, zyskał sobie uznanie jurorów i został oceniony najwyżej.

Gryfno Ślonsko Godka, jak co roku, miała swoją oprawę artystyczną – występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 (która jest współorganizatorem konkursu). Sceniczny obrazek z życia śląskiej rodziny oraz regionalne przyśpiewki wypełniły nam czas oczekiwania na wyniki.

Dziękujemy organizatorom, cieszymy się z wygranej i jeszcze raz gratulujemy Szymonowi sukcesu.