Pasowanie na czytelnika

W marcu do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyli uczniowie klas pierwszych. Zwykle podczas uroczystości pasowania na czytelnika towarzyszą nam jakieś bajkowe postacie. W tym roku – z uwagi na niedawno obchodzony Dzień Dinozaura – były to bajkowe smoki.

Nasi goście wspólnie z pierwszoklasistami wysłuchali bajki o smoku Kruszynce, a następnie – zadając dzieciom pytania do wysłuchanego tekstu – sprawdzili, czy potrafią one skupić na nim swoją uwagę i słuchać ze zrozumieniem. Przyszli czytelnicy stanęli na wysokości zadania, prawidłowo odpowiedzieli na pytania smoków i prawie samodzielnie przeczytali prośby i dobre rady książki, czyli zasady poszanowania zgromadzonych w bibliotece zbiorów i właściwego w niej zachowania. Po celująco zdanym sprawdzianie czytelniczych umiejętności pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę czytelnika, po której przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki.

By zachęcić najmłodszych do czytania, wybraliśmy dla nich te najbardziej kolorowe, bogato ilustrowane pozycje. Każde dziecko otrzymało też pamiątkową zakładkę do książki. Na zakończenie zajęć pierwszoklasiści obejrzeli mini wystawę dinozaurów.

Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą nas często odwiedzać.