Biblioteka

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie

adres: 41-922 Radzionków ul. Szymały 36 e-mail: kontakt@bibliotekasp2.pl

Przydatne materiały dla uczniów i nauczycieli

Strona zawiera uszeregowane tematycznie linki do ciekawych portali internetowych, oferujących informacje przydatne zarówno w pracy ucznia jak i nauczyciela. Zamieszczono tutaj linki do słowników online, będacych internetową wersją tradycyjnych wydań PWN. Omówiono fachową prasę adresowaną do tych, którzy z racji swojego zawodu mają do czynienia z książką dla dziecka.Jak mówić i pisać poprawnie...

Najlepszym dowodem oświecenia narodu jest wydoskonalenie,
czystość i dokładność jego mowy, bo w niej jest układ wszystkich
jego myśli, całej jego nauki.
Jędrzej Śniadecki

Wbrew pozorom i naszemu przekonaniu, że przecież znamy język, którym posługujemy się na co dzień, wpadamy bardzo często w językowe pułapki. I dopiero - stając wobec dylematu, która forma jest poprawna - zdajemy sobie sprawę z zawiłości rodzimej mowy.
Osobliwości gramatyczne i ortograficzne języka polskiego przysparzają nam niemało kłopotów. Dodatkowo sprawę komplikuje dynamiczny charakter zjawisk językowych. Polszczyzna (język w ogóle) jest tworem ulegającym ciągłym przeobrażeniom. Wobec zmieniającej się w niezwykłym tempie rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i medialnej powstają nowe formy językowe, a inne ulęgają transformacji. Usus językowy narzuca nowe normy lub każe modyfikować dotychczasowe. Jednak i tradycyjne zjawiska językowe z zakresu wymowy, pisowni, interpunkcji czy gramatyki często nastręczają nie lada trudności użytkownikom polszczyzny.

Gdy język polski sprawia kłopot, warto zajrzeć do Słownika PWN (online) oraz internetowych poradników, rozstrzygających sporne kwestie językowe współczesnej polszczyzny w oparciu o opinie językoznawców oraz o zasady poprawności językowej zawarte w słownikach języka polskiego.

Czasami też warto odwiedzić strony, które co prawda nie pretendują do rangi poradników językowych, a ich autorzy nie uważają się za specjalistów ani ekspertów w dziedzinie językoznawstwa. Będąc jednak miłośnikami polszczyzny, wytykają nam, acz nie złośliwie, często popełniane rażące błędy językowe. Wskazując zaś właściwe formy, popularyzują poprawne posługiwanie się językiem ojczystym...


Słowniki języka polskiego i poradniki językowe


Słowniki obcojęzyczne

Największe i najbardziej popularne darmowe słowniki obcojęzyczne (online). Zawierają hasła z takich języków jak angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski... Ich zaletą jest duży zasób słownictwa i ciągła aktualizacja, obecność idiomów i przykłady zastosowania konkretnych słów/zwrotów w zdaniach, możliwość odsłuchania poprawnej wymowy danego słowa, wreszcie w miarę przejrzysty i wygodny interfejs witryny słownikowej.

Leksyka.pl liczy około 600 tys. haseł. Połowę tych zasobów stanowi słownik polsko-angielski (angielsko-polski), obejmujący nie tylko słownictwo ogólne, ale również specjalistyczne (dostęp do pełnej wersji jest możliwy po wykupieniu abonamentu). W zamierzeniu autorów słownik ma objąć całość słownictwa (leksykę) języka angielskiego.

Ling.pl posiada znacznie mniejszy zasób słów niż dwa pozostałe, niemniej jest jednym z najczęściej odwiedzanych słowników online (powyżej link do jego nowej wersji: beta.ling.pl)


Nie tylko dla bibliotekarzy...


Polecane czasopisma

Specjalistyczne czasopismo poświęcone w całości literaturze dla dzieci i młodzieży, ukazujące się w cyklu kwartalnym. Adresowane jest do: nauczycieli, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy, twórców (pisarzy i ilustratorów), krytyków literackich i badaczy literatury dziecięco-młodzieżowej oraz do rodziców, którym nie jest obojętne to, co ich dzieci czytają.
Każdy numer zawiera teksty historycznoliterackie, eseje i rozprawy dotyczące klasyki literatury dla dzieci; recenzje nowości wydawniczych; wywiady z pisarzami, ilustratorami książek dla dzieci oraz wydawcami; artykuły opisujące doświadczenia bibliotekarzy i nauczycieli związanych z upowszechnianiem czytelnictwa oraz informacje o ważniejszych wydarzeniach kulturalnych, związanych z książką i czytelnictwem w kraju i poza jego granicami.

Guliwer ukazuje się od roku 1991. W roku 2003 opiekę nad kwartalnikiem przejęła Biblioteka Śląska w Katowicach. Redaktorem naczelnym pisma jest dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, wydawcą - Wydawnictwo Naukowe "Śląsk". Od początku istnienia Guliwera z pismem związana jest prof. Joanna Papuzińska, autorka wielu rozpraw z dziedziny bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej, jak również twórczyni tejże literatury, pierwszy redaktor naczelny Guliwera. Dziś pani profesor sprawuje funkcję przewodniczącej rady naukowej pisma.

RYMS urodził się w głowie Marty Lipczyńskiej-Gil, szefowej Wydawnictwa Hokus-Pokus, absolwentki filologii polskiej. Na początku, wiosną 2007 roku powstała wersja papierowa i nieśmiało raczkował portal (...) Wortal, czyli specjalistyczny portal o książkach dla dzieci i młodzieży, pełną parą działa od 2009 roku. .


źródło opisu: http://ryms.pl


Biblioteki w sieci

Projekt "Wolne Lektury" to portal internetowy, na którym umieszczone są teksty lektur szkolnych należących do domeny publicznej, czyli poza rygorami prawa autorskiego. Lektury te są opracowane i opatrzone komentarzem i dostępne w Internecie w kilku formatach do wyboru; można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągnąć na twardy dysk komputera.
Wyszukiwarka Wolnych lektur", zamieszczona na stronie internetowej naszej biblioteki pozwala na bezpośrednie przeglądanie zasobów w/w portalu. Wyszukiwanie może odbywać się wg różnych kategorii...

Dowiedz się więcej...

Powrót na górę strony

Copyright © 2012 - 2016