Biblioteka

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie

adres: 41-922 Radzionków ul. Szymały 36 e-mail: kontakt@bibliotekasp2.pl

Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to,
aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać.
J. Pilch

PROPOZYCJE MOLA KSIĄŻKOWEGO,
czyli... co warto przeczytać

Felix, net i Nika

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Rafał Kosik

To pełna doskonałego humoru i trzymająca w napięciu sensacyjna powieść dla młodych czytelników. Bohaterowie, uczniowie pierwszej klasy warszawskiego gimnazjum, wpadają w wir niezwykłych zdarzeń. Spotykają wielką, mięsożerną roślinę, niechcący uruchamiają tajemniczą maszynę, od lat ukrytą głęboko pod ziemią, próbują zapobiec katastrofie lotniczej i odbywają podróż latającym żaglowcem. To tylko kilka z niesamowitych przygód, w jakich uczestniczą. Jednocześnie, by móc wrócić do domu, muszą rozwiązać pewną niezwykle skomplikowaną zagadkę. Nie jest to łatwe, bowiem są ścigani przez tajemnicze zjawy. W wyjściu cało z kolejnych opresji pomagają im wynalazki Felixa, niezwykła intuicja Niki oraz talent matematyczny Neta.Towarzyszy im Manfred, zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji.

„Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” to druga z serii książek o niezwykłych przygodach nastolatków z warszawskiego gimnazjum. Do tej pory ukazało się ich dwanaście. Więcej o samych książkach i ich autorze dowiesz się odwiedzając jego blog tutaj.Daleki rejs

Daleki rejs

Anna Onichimowska

„Daleki rejs” to książka autorstwa Anny Onichimowskiej opowiadająca o losach dwóch braci. Chłopców wychowuje matka, bo ojciec któregoś dnia wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Pewnego dnia starszy z nich o imieniu Paweł dostaje pierwszy w życiu list. Chłopak jest przekonany, że ojciec się do niego odezwał, jednak później, okazuje się, że nadawcą jest tajemniczy Dżejms, którego Paweł nie zna. Z korespondencji wynika, że wie bardzo dużo o rodzinie swojego nowego przyjaciela. W jednym z listów tajemniczy Dżejms pisze, że w przyszłości chciałby odbyć podróż statkiem dookoła świata. Pawłowi bardzo spodobał się ten pomysł, bo może dzięki temu udałoby mu się odnaleźć tatę, za którym bardzo tęskni.

Zachęcam również do przeczytania dalszego ciągu przygód bohaterów "Dalekiego rejsu" opisanych w kolejnej książce - "Gdzie jesteś tatusiu?".

Anna Onichimowska — jest autorką ponad trzydziestu książek dla dzieci i młodzieży, sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. W swoich utworach umiejętnie łączy humor, wartką przygodową akcję z łagodną dydaktyką. Jej bogata i różnorodna twórczość doczekała się wielu nagród literackich. Otrzymała również nagrody w konkursie teatralnym organizowanym przez Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

oprac. Magda Niejodek kl. Va
Dziennik zakochanej nastolatki

Dziennik zakochanej nastolatki

Pierdomenico Baccalario, Elena Peduzzi

Greta w końcu pogodziła się z myślą o wakacjach na Elbie bez swoich starych znajomych, z którymi miała nadzieję spotkać się ponownie w Ligurii. W domku nad morzem zaczyna prowadzić dziennik, w którym zapisuje najskrytsze myśli. Wkrótce spotyka Daniela - przystojnego bruneta, który potrafi zawrócić dziewczynom w głowie, Penny, która uwielbia się stroić, oraz nieśmiałą, lecz rozważną Camillę - i lato, mimo wszystko, zapowiada się radośnie i beztrosko. Jednak nie każdy pocałunek jest jak z bajki, a stan zakochania nie trwa wiecznie. Greta opisuje swoje uczucia, miłość i rozczarowanie, a ostatnią stronę dziennika wyrywa. Kilka miesięcy później jej notes trafia w ręce poszukującego natchnienia pisarza. Ten sam domek, to samo morze - tylko bez Grety. Czy autorowi uda się odkryć, jak zakończyła się pierwsza miłość wrażliwej szesnastolatki?

Pierdomenico Baccalario — włoski pisarz tworzący głównie dla młodzieży jest również autorem serii książek: Ulysses Moore , która to seria cieszy się ogromnym powodzeniem wśród młodych czytelników, także w Polsce. Jej bohaterowie: Julia, Janos i Rick, trójka nastoletnich przyjaciół, próbuje rozwikłać zagadkę starego dworu i dowiedzieć się więcej o jego dziwnym właścicielu oraz tajemniczych Wrotach Czasu... Seria składająca się z dwunastu tomów reprezentuje gatunek młodzieżowej literatury fantasy. Już wkrótce serię książek Pierdomenica Baccalario będzie można wypożyczyć w naszej bibliotece.Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Katarzyna Zychla

Książka ta opowiada o losach trzynastoletniej Aleksandry - dziewczynki, która w wyniku skoku do wody, łamie sobie kręgosłup i staje się kaleką. Ola początkowo nie potrafi pogodzić się z tym, że nie będzie już chodzić, odcina się od świata, jej życie traci sens. W zrozumieniu nowej sytuacji bohaterce pomagają różni ludzie, ale to Wiatr staje się jej przyjacielem. Spędzają bardzo wiele czasu na rozmowach, dzięki niemu zaczyna ona wierzyć w to, że pomimo kalectwa może być tą samą osobą, co przed wypadkiem. Jej życie ulega wielkiej zmianie, gdy spotyka się z podobnymi do siebie ludźmi. Pewnego dnia odwiedza ją Filip – kolega z klasy - wraz ze swoją niepełnosprawną siostrą Anią. Dziewczyna opowiada Oli o swoim życiu, odkąd porusza się na wózku inwalidzkim, o tym, że to nie jest koniec świata, chociaż na początku tak się wydaje. Ola z Anią bardzo się ze sobą zaprzyjaźniają, spotykają się coraz częściej, mają wiele wspólnych tematów do rozmowy, chodzą wspólnie do klubu dla osób niepełnosprawnych – „Stokrotka”, gdzie rozwijają swoje pasje, poznają nowe osoby, dzielą się doświadczeniami i uczą się od nowa czerpać radość z życia, w którym normalność nie zawsze musi oznaczać pełnię sił fizycznych.

napisała: Magda Niejodek kl. Va

Katarzyna Zychla — jak sama o sobie mówi - pisze o wszystkim - o zwyczajności, miłości, wierze, życiu codziennym, trudnych dylematach: "Staram się, żeby w moich książkach nie było gotowych recept na życie, bo te każdy powinien sam odnaleźć w swoim życiu, a nie w literaturze". Oprócz "Dziewczynki tańczącej z wiatrem" napisała również cykl powieści młodzieżowych, których bohaterką jest Lenka Pyskata - nastolatka, potem maturzystka, wreszcie studentka - oraz jej świat emocji i marzeń, odkrywania samej siebie, pierwszych miłości, rozstań i powrotów. Książki z tego cyklu to: "Zakręcony świat Pyskatej", "Pyskata w Krainie Zakochanych" oraz "Pyskata i reszta świata".
Detektyw Pozytywka

Detektyw Pozytywka

Grzegorz Kasdepke

Książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek „kryminalnych”, które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki, właściciela jednoosobowej agencji detektywistycznej oraz kaktusa, którego czasami używa w celach samoobronny. Wątki „kryminalne” dotyczą różnych zjawisk, z którymi mali czytelnicy spotykają się na co dzień, jak np. roztrzaskanie na balkonie wazonu z wodą przez mróz, czy też zaginięcie skarpetek w delfiny. Próby ich wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Na końcu książki zamieszczone są rozwiązania zagadek.
Detektyw Pozytywka

Nowe kłopoty detektywa Pozytywki

Grzegorz Kasdepke

Druga część przygód sympatycznego właściciela i jedynego pracownika agencji detektywistycznej "Różowe Okulary", lubianego przez wszystkie dzieci i większość dorosłych, poza przestępcami i wrednym Martwiakiem - szefem konkurencyjnej agencji "Czarnowidz". Czytelnicy znowu mają szansę kroczyć śladem Pozytywki i razem z nim rozwiązywać nawet najtrudniejsze zagadki, ucząc się przy tym logicznego myślenia i wyciągania właściwych wniosków. Tym razem wspólnie odkryjemy, co ortografia ma wspólnego z dowodami w śledztwie, czy w Turcji pije się kawę po turecku, albo jak należy podlewać kaktusy. Dzięki tej książce wszystkie dzieci (i dorośli też!) mogą chociaż na chwilę zostać detektywami.
Detektyw Pozytywka

Pamiątki detektywa Pozytywki

Grzegorz Kasdepke

Sympatyczny detektyw Pozytywka, robiąc porządki w siedzibie swojej agencji detektywistycznej "Różowe okulary", odnalazł różne zapomniane przedmioty- pamiątki dawno już rozwiązanych zagadek. W tej właśnie, trzeciej z cyklu książce mali czytelnicy mogą prześledzić, jak sprytny detektyw rozwikłał kolejne trudne sprawy.

Grzegorz Kasdepke — z wykształcenia dziennikarz, sam o sobie mówi, że jest bajkopisarzem. Autor wielu cieszących się ogromnym powodzeniem książek dla dzieci. Książek, które bawią i uczą zarazem. Za swoją twórczość dla młodego czytelnika otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, która przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę dla dzieci młodszych. Wysoko też oceniane są wartości edukacyjne jego książek. Za te ostatnie już dwukrotnie został uhonorowany Nagrodą Edukacji XXI. Autor Detektywa Pozytywki ma też doskonały kontakt z dziećmi. Zmniejszając do minimum dystans dzielący go z dziecięcą publicznością, sprawia, że spotkania z młodymi czytelnikami stają się luźną i spontaniczną wymianą zdań, a szczerość i prostolinijność zadawanych mu pytań bywa mocno zaskakująca.
Chcesz poznać bliżej Grzegorza Kasdepkę i atmosferę tych spotkań przeczytaj wywiady:

Chciałem być Indianinem
Rozmowa z bajkopisarzem Grzegorzem Kasdepke

Powrót na górę strony

Copyright © 2012 - 2016