Biblioteka

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie

adres: 41-922 Radzionków ul. Szymały 36 e-mail: kontakt@bibliotekasp2.pl

Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej.
Cyprian K. Norwid

Archiwum wydarzeń
Rok szkolny 2015/2016


Pasowanie na czytelnika
14 i 18 czerwca 2016

Ostatnim wydarzeniem bieżącego roku szkolnego było pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością sam Mól Książkowy, który opowiedziawszy nieco o sobie i swojej pasji czytania poprowadził wspólnie z panią bibliotekarką to wyjątkowe dla pierwszoklasistów spotkanie. Mól przeczytał adresowany do dzieci list, którego nadawcą okazała się KSIĄŻKA oferująca dzieciom swoją przyjaźń i zachęcająca je do czytania..

Ponieważ dzieci bez trudu odgadły nadawcę listu oraz bez problemu też udało im się rozwiązać krótkie wierszowane zagadki sprawdzające znajomość treści popularnych bajek i baśni, wystarczyła jeszcze tylko krótka pogadanka na temat poszanowania książek i Mól Książkowy uznał pierwszaków za godnych przyjęcia w szeregi czytelników szkolnej biblioteki.

Dzieci złożyły uroczystą przysięgę następującej treści:


P R Z Y R Z E K A M Y
książki szanować
nie wyrywać im kartek, nie brudzić.
W bibliotece nas czeka przygoda,
tutaj nikt nie będzie się nudził.
Chcemy z książką wędrować daleko
w piękny świat bajkowo – baśniowy.

P R Z Y R Z E K A M Y
mieć dla książki szacunek,
dla jej treści otwarte mieć głowy

Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie.

Po złożonej przysiędze wysłuchaliśmy jeszcze wspólnie rytmicznej piosenki o alfabecie, a następnie każdy mógł wypożyczyć swoją pierwszą książkę.

W roli Mola Książkowego wystąpiła Nadia Letocha z klasy IVb.


Pasowanie na czytelnika Pasowanie na czytelnika Pasowanie na czytelnika

Przejdź do galeriiKonkurs Gryfny Godki
18 kwietnia 2016

18 kwietnia wzięliśmy udział w przesłuchaniach V Konkursu Gryfny Godki, którego organizatorami są Koło Związku Górnośląskiego i Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Piekarach Śląskich. Konkurs objęty jest m.in. patronatem honorowym przez Prezydenta Piekar Śląskich Sławę Umińską- Duraj oraz Związek Górnosląski. Natomiast patronat medialny sprawują: Radio Piekary, Tygodnik Gwarek i Miesięcznik Związku Górnośląskiego Górnoślązak .

Do udziału w konkursie zgłosiło się 80 osób reprezentujących 12 miejscowości Górnego Śląska. Przesłuchania odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Piekarach śląskich.

Naszą szkołę reprezentowała już po raz drugi Kasia Klimczok z klasy VI b (wyróżnienie w roku 2015), a wystąpiła w monologu „Erb po babce abo fto jest winien” Niestety tym razem nie udało nam się znaleźć wśród laureatów, ale zdaniem jury poziom konkursu był bardzo wysoki i wyłonienie najlepszych było nie lada problemem.

Kasi dziękujemy za udział i trud włożony w przygotowanie tekstu. A my przekonani, że pielęgnowanie tradycji naszej małej Ojczyzny jest naszym obowiązkiem i jednocześnie przyjemnością, na pewno nie zrezygnujemy z udziału w kolejnych edycjach imprezy organizowanej przez miłośników gwary śląskiej.


Konkurs Gryfny Godki Konkurs Gryfny Godki Konkurs Gryfny Godki

Przejdź do galeriiSpotkanie autorskie
15 kwietnia 2016

15 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z panią Katarzyną Zychlą, poetką, autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów poetyckich.

Pani Kasia opowiedziała nam o swojej twórczości, o pomysłach, z których rodzą się kolejne opowiadania, a także trochę o sobie. Jak na pisarza przystało, zaproponowała nam zabawę słowem - grę w dobieranie rymów. Przeczytała nam też kilka fragmentów opowieści o sympatycznym hipopotamie Maksie, którego znamy z cyklu książek „Świat Maksa”. Po spotkaniu pani Kasia rozdawała autografy oraz zachęcała do czytania książek, bo one są wspaniałą pożywką dla naszej wyobraźni. Chętnie też pozowała do zdjęć, które dzieci chciały sobie zrobić z tak nieprzeciętną osobą.

Spotkanie adresowane było przede wszystkim do uczniów klas młodszych,z których wielu okazało się fanami Maksa, ale uczestniczyli w nim również wielbiciele, a raczej wielbicielki pisarki z klas starszych, wyczekując niecierpliwie autografu i chwili rozmowy.


Spotkanie autorskie Spotkanie autorskie Spotkanie autorskie

Przejdź do galeriiZakładkowy zawrót głowy
19 marca 2016

19 marca nasza szkoła gościła przyszłych adeptów sztuki czytania i pisania.

Dzień Otwarty Szkoły jest świetną okazją do poznania placówki przez przyszłych uczniów i ich rodziców. Atrakcyjne zajęcia sportowe oraz te przygotowywane przez nauczycieli przedmiotów dopełnia zwykle biblioteka, zapraszając małych gości na imprezy czytelnicze. W tym roku w bibliotece odbyły się warsztaty tworzenia zakładek do książek, czyli Bajeczny zakładkowy zawrót głowy . Kreatywności uczestnikom warsztatów nie zabrakło. Na zajęcia dzieci przyszły przebrane za bajkowe postacie z głowami pełnymi ciekawych pomysłów. Wyczarowaliśmy wspólnie misie i kotki zamocowane na lodowych patykach. Tworzyliśmy tradycyjne tekturowe zakładki z bajkowymi postaciami wyciętymi ze zwykłego papieru do pakowania prezentów oraz inne, ozdobione piankowymi naklejkami. Nie zabrakło też zakładek wykonanych metodą origami… Zajęcia odbywały się przy relaksacyjnej muzyce, a podczas ich trwania wysłuchaliśmy także jednej z baśni Andersena, przeczytanej nam przez Czarka Bujaka z klasy IIIb - w tym dniu wyjątkowo - vel Hansa Christiana Andersena.

Nasi mali goście z zainteresowaniem przyglądali się naszej pracy, zaś na pamiątkę pierwszego spotkania ze szkolną biblioteką zostali obficie obdarowani wybranymi przez siebie zakładkami.


Dzień Otwarty Szkoły Dzień Otwarty Szkoły Dzień Otwarty Szkoły

Przejdź do galeriiPrezentów nadszedł czas...
22 grudnia 2015

Tradycyjnie już podczas jasełek następuje ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom wewnątrzszkolnych konkursów odbywających się w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego. Z uwagi na to, że większość uczestników konkursów bibliotecznych, zwłaszcza tego dla klas młodszych, odwiedziła bibliotekę już przed przedstawieniem jasełkowym, wręczenie nagród odbyło się po projekcji Opowieści wigilijnej . W konkursie na najładniejszą zakładkę zdecydowaną większość uczestników stanowili uczniowie klasy Ia. Łącznie na konkurs napłynęło 14 prac.


A oto lista laureatów oraz wyróżnionych uczestników konkursu:


I miejsce

Julia Humwenny Ia

Zosia Ślązak IIb

Karol Pawlus Ia


II miejsce

Agatka Czernik Ia

Tomek Mazurkiewicz Ia

Karol Pawlus Ia

Paweł Tyczka Ic


III miejsce

Oliwia Pawłowska Ia

Sandra Kokot Ic

Wojtek Sobala Ia

Leon Rożeń 3b


Wyróżnienia

Kasia Urbańczyk 3a

Krzysztof Cieślik Ia

Maciek Pilarski Ia

Wiktor Pawłowski Ia


Laureaci konkursu na recenzję ulubionej książki

Nie ukrywamy, że spodziewaliśmy się większej ilości prac. Ponieważ jednak otrzymaliśmy jedynie cztery recenzje, które reprezentowały mniej więcej ten sam poziom, jury w składzie nauczyciele bibliotekarze - Ewa Biskup i Magda Kamińska postanowiło przyznać wszystkim czterem recenzentom równorzędne wyróznienia. Otrzymali je:


Maja Żurakowska IVb

Magda Janik IVa

Maksymilian Musioł IVa

Mikołaj Ćwiek IVb


Najładniejsza zakładka Najładniejsza zakładka Najładniejsza zakładka

Przejdź do galeriiOpowieść wigilijna
22 grudnia 2015

Podczas gdy w klasach młodszych trwały przygotowania do klasowych wigilii, biblioteka zaproponowała dzieciom obejrzenie Opowieści wigilijnej Myszki Miki.

Ta ponadczasowa, utrzymana w atmosferze baśni historia skąpego bankiera, który w noc wigilijną przechodzi ogromną przemianę, wyraźnie zainteresowała małych widzów. Zapewne również za sprawą doborowej obsady disneyowskich animacji: Sknerus McKwacz jako Ebenezer Scrooge, Myszka Miki jako Bob Cratchit i wiele, wiele innych.


Opowiesc wigilijna Opowiesc wigilijna Opowiesc wigilijna

Przejdź do galeriiDekorujemy pierniki
18 grudnia 2015

Tuż przed świętami bibliotekę odwiedziła grupa starszaków z sąsiadującego ze szkołą Przedszkola nr 3. Przedświąteczne spotkanie upłynęło nam na lekturze Opowieści wigilijnej w wydaniu dla dzieci, dekorowaniu świątecznych ciastek i oglądaniu filmwoej adaptacji opowiadania Dickensa produkcji Walta Disneya.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o zrzędnym bankierze, którego w noc wigilijną odwiedzają trzy duchy, pomagając mu stać się dobrym człowiekiem, oraz obejrzały Opowieść wigilijną Myszki Miki . Przygotowana zaś do malowania góra zwykłych korzennych i maślanych ciastek szybko zamieniła się w kolorową piramidę opruszonych posypką, udekorowanych lukrem świątecznych przysmaków, które dzieci zabrały do przedszkola na podwieczorek.

Naszym małym gościom pomocą służyli uczniowie klasy VIb przebrani w tym dniu z racji premiery kolejnej części Gwiezdnych Wojen za postacie z tego filmu.


Wieczór baśni i dziwów Wieczór baśni i dziwów Wieczór baśni i dziwów

Przejdź do galeriiWieczór baśni i dziwów
30 listopada 2015

Czar baśni Andersena i odrobina magii wypełniły wnętrze biblioteki w andrzejkowy wieczór.

Trzecioklasiści przebrani za czarodziejów, wróżki, księżniczki i rycerzy ulegli wyjatkowemu nastrojowi tego wieczoru wprowadzeni w niego baśniowią biografia Andersena, którą obejrzeli w postaci multimedialnej prezentacji. Nastepnie spróbowali swoich sił w pisaniu gęsim piórem, jakiego używał sam znany baśniopisarz. Andrzejkowe wróżby i odczytywanie kształtów odlanych z wosku były kolejna dawką emocji andrzejkowego wieczoru spędzonego w bibliotece. Zakończyła go sentymentalna baśń filmowa o księżniczce na ziarnku grochu i poczęstunek przygotowany już w klasie.


Wieczór baśni i dziwów Wieczór baśni i dziwów Wieczór baśni i dziwów

Przejdź do galeriiPrzygoda z Pippi
27 listopada 2015

Z okazji 70 rocznicy wydania książki Astrid Lindgren Pippi Pończoszanka biblioteka szkolna zorganizowała międzyszkolny konkurs czytelniczy „Przygoda z Pippi”. Celem konkursu było przybliżenie i popularyzacja twórczości Astrid Lindgren.

W międzyszkolnym pojedynku udział wzięły reprezentacje trzech miejscowych podstawówek oraz jednej tarnogórskiej. Warunkiem uczestnictwa była znajomość treści książki o przygodach Pippi Langstrumpf, najważniejszych faktów z życia szwedzkiej pisarki oraz ogólna orientacja w jej twórczości dla dzieci.

Na konkursową rywalizacje złożyły się trzy rundy pytań przeplatane zadaniami sprawnościowymi. Konkurencją dodatkową były wybory najładniejszego stroju Pippi.

Uczestnicy konkursu wykazali się dobrym przygotowaniem merytorycznym oraz sporą sprawnością fizyczną. Rywalizacja była wyrównana, a sam pojedynek był raczej formą przyjemnej i wesołej zabawy niż zaciętą rywalizacją.

W gronie jurorów zasiedli: pani Iwona Mliczek (bibliotekarka w Gimnazjum Ojca Ludwika Wrodarczyka), pani Barbara Bochnia (dyrektor Przedszkola nr 3 w Radzionkowie) oraz pani Barbara Dziembała (bibliotekarka w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie).

Laur zwycięstwa wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnowskich Górach (Magdalena Bembenek, Karolina Ocelok i Zofia Zakrzewska) Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzionkowie (Milena Leciej, Zosia Mania i Viktoria Niedziela) Gospodarzy wyprzedziła również Szkoła Podstawowa nr 4 (Daria Muller, Natalia Otrembnik i Zosia Siatkowska). Nasza szkołę reprezentowały Julia Block, Paulina Matuszowicz oraz Ania Juraszek.

Najładniejszą Pippi została Milena Leciej z SP1. Miejsce drugie zajęła Katarzyna Ocelok z SP11 i dwa trzecie miejsca przypadły Darii Müller z SP4 oraz Julii Block z SP2.

Konkurs poprowadziła pani Jolant Majda, polonistka w SP2.

Gościnnie do piosenki Ewy Złotowskiej Hej, Pippi Langstrumpf! zatańczyły uczennice z SP4, zaś piosenkę Hej! To ja, Pippi Langstrumpf! wykonały uczennice z SP2. Pomocą w konkurencjach sprawnościowych służyły uczestniczkom konkursu uczennice klasy VIb.


Przygoda z Pippi Przygoda z Pippi Przygoda z Pippi

Przejdź do galeriiŚwiatowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada 2015

Ulubieniec wszystkich dzieci - pluszowy miś po raz kolejny obchodził swoje święto. Nasza biblioteczna maskotka, wielki pluszowy miś Genio ze swojego honorowego miejsca w bibliotece spoglądał dumnie na odwiedzających go pierwszo i drugoklasistów.

Świątowanie rozpoczęliśmy oczywiście od lektury. Tym razem Miłosz Szeremeta świątecznie vel Kubuś Puchatek przeczytał nam opowiadanie o małym polarnym niedźwiadku, który bał się wody, ale dzięki nieoczekiwanemu zbiegowi okoliczności, mocy przyjaźni i odrobinie odwagi nauczył się pływać. Po emocjach, które wywarła na maluchach lektura opowiadania, dzieci odprężyły się nieco, skacząc i tańcząc w rytm piosenki Pokochaj pluszowego misia .

Po tanecznych pląsach obejrzeliśmy wystawę książek o misiach, wśród nich niedawno zakupione do biblioteki Bajki o misiach.

W drugiej części zajęć dzieci wykonały opaski z głowami misiów (pierwszoklasiści z gotowych elementów, uczniowie klas drugich z elementów do wycięcia). W tak wykonanych misiowych maskach każda klasa pozowała do pamiątkowego zdjęcia z Kubusiem Puchatkiem oraz pluszowym misiem Genkiem.

Solenizant przygotował dla swoich gości drobne upominki - naklejki z pianki.


Dzień Misia Dzień Misia Dzień Misia

Przejdź do galeriiPrzygoda z Pippi - zaproszenie do konkursu
8 listopada 2015

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas III, IV i V do udziału w międzyszkolnym konkursie czytelniczym "Przygoda z Pippi". Termin międzyszkolnego finału to 27 listopada 2015.

70 lat temu szwedzka pisarka Astrid Lindgren wymyśliła dla swej chorej córki Karin historię małej rudowłosej dziewczynki, ciekawskiego i pełnego energii pieguska ze sterczącymi warkoczykami, w za dużych butach i dwóch różnych pończochach. Wydana w 1945 roku Pippi Pończoszanka cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych czytelników. Stąd też okrągła rocznica wydania książki stała się inspiracją do uroczystych jej obchodów, również w naszej szkole.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu:


Regulamin konkursu plastycznego

Regulamin konkursu
Przygoda z Pippi
Spotkanie bibliotekarzy
23 października 2015

23 pażdziernika w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy, nie tylko miejscowych szkół, ale również tych z ościennych gmin. Miło było nam gościć sąsiadów zza miedzy, czyli panie bibliotekarki z Bobrownik (Tarnowskie Góry) oraz z Orzecha.

W trakcie spotkania żywo dyskutowano nad kwestią ewidencji darmowych podręczników szkolnych oraz ich przechowywania, co zaczyna być zmorą bibliotekarzy małych bibliotek. Rozmawiano o bardziej optymistycznie rysującym się projekcie Książki naszych marzeń i zapowiadającej się jego ulepszonej kontynuacji Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa . Omówiono również współpracę w obecnym roku szkolnym. Najbliższa planowana w ramach tej współpracy impreza czytelnicza to Spotkanie z Pippi Långstrump w 70 rocznicę pierwszego wydania książki o przygodach niesfornej, acz sympatycznej dziewczynki.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a nasze koleżanki po fachu przy okazji mogły zobaczyć, jak poradziłyśmy sobie z urządzeniem nowego lokalu.
Trwa Świeto Bibliotek
20 października 2015

Od 1 października po raz kolejny biblioteki szkolne świętują. W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiega pod hasłem „School Library Rocks” (Biblioteki szkolne rządzą).

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, od roku 2008 – cały miesiąc.

My październik rozpoczęliśmy zwycięskim udziałem naszej szóstoklasistki w Międzyszkolnym Konkursie Gwary Śląskiej. Taki prezent zrobiła nam Kasia Klimczok z okazji naszego święta. Dziękujemy.

Wpisując się w październikowe świętowanie biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas młodszych do konkursu plastycznego pod hasłem „Nie zaginaj rogów, używaj zakładki” - na najładniejszą zakładkę do książki, zaś uczniów klas starszych do konkursu literackiego na recenzję ulubionej książki. Regulaminy konkursów dostępne są poniżej.

Pażdziernikowe świętowanie to również spotkania z audiobookiem odbywające się pod hasłem Koszmarny Karolek zaprasza we wtorek.


Regulamin konkursu plastycznego

Regulamin konkursu
plastycznego

Regulamin konkursu literackiego

Regulamin konkursu
literackiego>
„Przidom do nos po niyszporach”
18 października 2015

1 października wzięliśmy udział w IV edycji parafialnego łosprawianio, czyli konkursu gwary śląskiej organizowanego dla mieszkańców Radzionkowa przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy.

Tegoroczne przesłuchania odbyły się w sali bankietowej przy dolnym kościele. Od przedszkola do seniora – tak określić można rozpiętość wiekową uczestników konkursu. Były wiersze, monologi i piosenki, a przy tym przyjemna, wykluczająca wszelki stres i tremę, atmosfera.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Marek Szołtysek (autor książek propagujących kulturę i gwarę śląską), Aleksandra Kotulska (Ślązaczka Roku 1994) oraz Barbara Smoczok (przedstawicielka radzionkowskich środowisk społeczno-kulturalnych).

Wysoka ocena jurorów zapewniła nam występ podczas konkursowej gali, która miała miejsce 11 listopada w CK Karolinka w Radzionkowie. Na scenie domu kultury wystąpili najlepsi z najlepszych. I tu wypada pochwalić się pierwszym miejscem naszej szóstoklasistki - Kasi Klimczok. Kasia okazała się najlepsza w kategorii szkół podstawowych. Zwycięstwo przyniósł jej swobodnie i gawędziarsko wykonany monolog „Bojtnerka – miejsce ftorego niy ma” – obyczajowy obrazek lat powojennych z pogranicza Bytomia, Stroszka i Radzionkowa.

Kasi gratulujemy, a organizatorom imprezy dziękujemy za kolejną dawkę niezapomnianych wrażeń.


Konkurs gwary Konkurs gwary Konkurs gwary

Przejdź do galeriiAkademia papieska
16 października 2015

Dziewięć lat temu nasza szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. Stąd dzień 16 października jest dla nas dniem wyjątkowym, w którym obchodzimy uroczyście wspomnienie tamtego wydarzenia. Msza św. odprawiana w intecji całej szkolnej społeczności, jak również akademia papieska na stałe już wpisały się w scenariusz Święta Szkoły.

Biblioteka przygotowuje program artystyczny z tej okazji. W tym roku sięgneliśmy do nauczania Jana Pawła II, do jego wizji nowej cywilizacji opartej na trzech podstawowych wartościach: wierze, nadziei i miłości. Montaż poetycko - muzyczny wypełniły wiersze zaczerpnięte m.in. z poezji Jana Pawła II, Leopolda Staffa, a także z jednego z internetowych blogów poetyckich. W montaż wplecione zostało nagranie Hymnu o miłości w interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Recytacji towarzyszyły piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem pani Henryki Frankowskiej.

Atmosfera - jak zwykle - była podniosła, recytatorzy przejęci, organizatorzy nieco zestresowani. Najważniejsze jednak, że występ został ciepło odebrany przez publiczność. Nawet ta najmłodsza uległa magicznemu działaniu muzyki i poezji.

Już za rok mały jubileusz - 10 rocznica nadania SP2 imienia papieża Polaka.


Akademia papieska Akademia papieska Akademia papieska

Przejdź do galeriiNakręcamy się na czytanie
9 października 2015

Wzieliśmy udział w II edycji konkursu objętego patronatem MEN w ramach projektu Książki naszych marzeń. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu listy 50 tytułów ulubionych książek oraz nakręceniu jednominutowego filmu uzasadniającego ten wybór i promującego czytanie.

Do pracy przystąpiliśmy z ogromnym zapałem. Skrzyknęliśmy trochę wróżek, faunów i innych baśniowych postaci z klas drugich, by pokazać jak barwny jest świat literatury, zwłaszcza tej z gatunku fantasy. Czyż nie byłoby przyjemnie uciec czasem do niego od klasówek, sprawdzianów i innych przykrych obowiązków? A przecież można, choćby na skrzydłach fantazji. Film odwołuje się do powieści Baśniobór Brandona Mulla, a jego myślą przewodnią jest przekonanie, że to właśnie książki otwierają drzwi do krainy wyobrażni, potrafią zmienić szarą rzeczywistość w wielobarwne przedstawienie i pozwalają oderwać się od niej wtedy, gdy dopada nas chandra, a świat wywraca się do góry nogami...

Nad realizacją całego przedsięwzięcia czuwali pani Jolanta Majda i pan Robert Tobór. W filmie wystąpili Miłosz Szeremeta i Mikołaj Musioł oraz uczniowie klas drugich.Przejdź do galeriiKoszmarny Karolek zaprasza we wtorek
6 października 2015

Rozpoczynamy tegoroczne spotkania z audiobokiem. Będą trochę inne niż w roku ubiegłym. Losowo wybierane fragmenty dłuższych tekstów lub krótkie baśnie i legendy zastąpią teraz opowiadania należące do jednej serii, które łączy osoba głównego bohatera/bohaterów, ale jednocześnie każde opowiadanie jest całością samą w sobie.

Z klasami trzecimi słuchać będziemy opowieści o perypetiach Koszmarnego Karolka, natomiast z drugoklasistami śledzić będziemy przygody Detektywa Pozytywki. Spotkaniami z książką w wydaniu dźwiękowym wpisujemy się w tegoroczne obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Zapraszamy.


Dzień Głóśnego Czytania  Dzień Głóśnego Czytania  Dzień Głóśnego Czytania

Przejdź do galeriiXV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września 2015

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zainaugurowany został w 2001 roku przez Polską Izbę Książki – organizację zrzeszającą wydawców, księgarzy, drukarzy oraz wszystkich innych przedsiębiorców związanych z rynkiem książki.

My Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy z klasą 3b. Młodszym kolegom i koleżankom fragmenty książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka” przeczytał uczeń klasy szóstej Miłosz Szeremeta. Trzecioklasiści bezbłędnie rozwiązali zagadkę dziwnego zniknięcia skarpetek oraz pojawiającego się codziennie pod murami szkoły śniegu. Książka wzbudziła ciekawość małych czytelników. Mamy nadzieję, że zechcą poznać inne przygody sympatycznego detektywa.

W drugiej części zajęć uczniowie klasy trzeciej - wpasowując się w jesienny wystrój biblioteki - stworzyli piękne jesienne bukiety.


Dzień Głóśnego Czytania  Dzień Głóśnego Czytania  Dzień Głóśnego Czytania

Przejdź do galeriiDzień Spadającego Liścia
23 września 2015

Pierwsza impreza czytelnicza już za nami. Obchodząc 23 września Dzień Spadającego Liścia, wspólnie z uczniami klas pierwszych przywitaliśmy kalendarzową jesień. Przy akompaniamencie piosenki Jesienne cza cza cza wśród zebranych w bibliotece pierwszoklasistów pojawiła się Pani Jesień. Przyniosła ze sobą jesienne zagadki dla maluchów oraz przeczytała dzieciom opowiadanie o tym, jak brzoza liście rozdawała. Po krótkiej pogadance o nadchodzącej właśnie porze roku dzieci w rytm jesiennej cza-czy wykonały taniec z liściem na głowie. Dopełnieniem zajęć była praca plastyczna - drzewko ozdobione darami jesieni: żołędziami, szyszkami, kasztanami…

W pracy plastycznej wykorzystano rolki z ręczników jednorazowych, papierowe talerzyki, kolorową bibułę oraz przyniesione przez dzieci dary jesieni. W Panią Jesień wcieliła się pani Jolanta Majda, a pomocą dzieciom w wykonaniu jesiennego drzewka służyły uczennice klasy szóstej: Kasia Klimczok, Martyna Kolano oraz Natalia Matysek.


Dzień Spadającego Liścia Dzień Spadającego Liścia Dzień Spadającego Liścia

Przejdź do galeriiW nowym lokalu
8 września 2015

Od maja ubiegłego roku szkolnego trwała przeprowadzka biblioteki do nowego lokalu. Oddaliśmy nasze lokum jednej z klas pierwszych. Obecnie biblioteka mieści się na drugim piętrze w sali nr 14.

Pomieszczenie jest niestety mniejsze. Dołożyłyśmy jednak wszelkich starań, by było jak najbardziej funkcjonalne. Zmniejszyłyśmy do minimum część, w której mieszczą się regały z książkami, zostawiając jak najwięcej miejsca na czytelnię. O dziwo! Zarówno komputery, jak i cztery stoliki zmieściły się bez problemu. Na potrzeby imprez czytelniczych zaadaptowałyśmy znajdujący się przed biblioteką korytarz z Izbą Śląską. Mamy nadzieję, że zmiana warunków lokalowych nie utrudni nam dotychczasowych działań, przede wszystkim zaś możliwości spotkań z czytelnikami i prowadzenia zajęć popularyzujących czytanie.


bibliotekarki: Ewa Biskup i Jolanta Majda


Przeprowadzka Przeprowadzka Przeprowadzka

Przejdź do galeriiPowrót na górę strony

Copyright © 2012 - 2016