Biblioteka

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie

adres: 41-922 Radzionków ul. Szymały 36 e-mail: kontakt@bibliotekasp2.pl

Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej.
Cyprian K. Norwid

Archiwum wydarzeń
Rok szkolny 2010/2011

Pasowanie na czytelnika

6 czerwca 2011

6 czerwca odbyło się w bibliotece spóźnione pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Zwykle uroczystość ta rozpoczyna, a nie kończy, drugi semestr nauki. W tym roku wyszło jednak na opak. Ma to swoje złe i dobre strony. Niestety, pierwszaki dopiero od nowego roku szkolnego zaczną w pełni korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej, ale za to wszystkie dzieci poznały już dobrze cały alfabet, ćwiczyły czytanie na tekstach z podręcznika i radzą sobie z nim całkiem nieźle, co powinno zachęcić je do samodzielnej lektury.

Tegoroczna uroczystość pasowania na czytelnika rozpoczęła się – tradycyjnie już - przedstawieniem, przygotowanym przez uczniów klas starszych. Razem z molem książkowym przyszli czytelnicy szkolnej (i nie tylko szkolnej) biblioteki wyruszyli w podróż do Bajkolandii, by spotkać tam postacie z wierszy Konopnickiej,Brzechwy, Kerna i wspólnie z nimi przeżywać bajkowe przygody (jak się okazało - wszystkim doskonale znane). Druga część lekcji upłynęła na poznawaniu zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych, wspólnej zabawie w bajkowe zgadywanki oraz pogadance na temat poszanowania książek, tych wypożyczonych, ale także tych z własnej biblioteczki.

Przyszedł wreszcie czas na pierwszą wypożyczoną pozycję. Świeżo upieczonym czytelnikom biblioteka proponuje w tym dniu tym dniu bogato ilustrowane bajki, baśnie i opowiadania dla dzieci, zarówno te należące już do klasyki, jak i tworzone współcześnie.

Każdy uczeń wraz z wypożyczoną książką otrzymał pamiątkową zakładkę z wizerunkiem mola książkowego i datą pasowania na czytelnika. Piosenka Pokochaj książkę jeszcze dzisiaj , której łatwo wpadający w ucho refren zaśpiewaliśmy wspólnie, zakończyła spotkanie z nowymi adeptami sztuki czytania.

Przedstawienie Przystanek Bajkolandia dla swoich młodszych kolegów i koleżanek przygotowali pod kierunkiem bibliotekarza: Weronika Flach, Monika Klaka, Martyna Plewnia, Maciek Jędrak oraz Bartek Niewiadomski, który - jako Mól Książkowy - pełnił podczas lekcji honory gospodarza biblioteki.


pasowanie pasowanie pasowanie

Przejdź do galeriiMola książkowego spotkania z lekturą
Zaczarowana zagroda

24 marca 2011

24 marca 2011 odbyła się pierwsza lekcja biblioteczna z cyklu Mola książkowego spotkania z lekturą . Celem cyklu jest przybliżenie uczniom kanonu lektur szkolnych poprzez niekonwencjonalną pracę z tekstem, pracę o charakterze edukacyjno – zabawowym.

Lekcja została przeprowadzona w klasach drugich. Towarzyszyła jej drama przygotowana przez starszych kolegów, którzy wcielili się w role bohaterów opowiadania Aliny i Czesława Centkiewiczów Zaczarowana zagroda. Spotkanie poprowadził tytułowy mól książkowy.W tej roli wystąpił uczeń klasy Va Bartek Niewiadomski. Podczas zajęć dzieci poznały wiele ciekawostek o Antarktydzie. Przypomniały sobie zdobyte już na jej temat informacje oraz treść lektury. W ramach ćwiczeń lekcyjnych przeprowadziły miniwywiad z bohaterami opowiadania Centkiewiczów, wspólnie rozwiązały krzyżówkę oraz zapisały wyrazy związane tematycznie z Antarktydą. Podczas zajęć uczniowie wykonali, wykorzystując prosty rodzaj techniki origami, pracę plastyczną - pingwina z kółek. Zajęcia urozmaiciła zabawa ruchowa wykonana w rytm piosenki My jesteśmy polarnicy (nuconej na melodię My jesteśmy krasnoludki ). Spotkanie z molem książkowym zakończyło się wspólnym poczęstunkiem przy czekoladowej fontannie.

Na zajęciach w klasie IIa obecni byli nauczyciele z Łotwy, którzy gościli w naszej szkole w ramach programu Comenius Regio.


zagroda zagroda zagroda

Przejdź do galeriiZakończenie Misyjnego Kolędowania 2010

14 stycznia 2011

Od kilku już lat nasza szkoła uczestniczy w Misyjnym Kolędowaniu - akcji, odbywającej się pod patronatem PDMD (Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci). Ma ona swój religijny i wychowawczy wymiar. Jej celem jest z jednej strony podtrzymywanie ginącej już tradycji dzielenie się radością Bożego Narodzenia z innymi, z drugiej zaś - wsparcie finansowe projektów mających na celu niesienie pomocy dzieciom w Afryce i Ameryce Południowej, a realizowanych przez polskich misjonarzy. W tym roku misyjni kolędnicy wspomogą dzieci – żołnierzy z Ugandy.

W okresie Bożego Narodzenia uczniowie przebrani za jasełkowe postacie obchodzą domy z krótkim przedstawieniem o przyjściu na świat Jezusa. Każdorazowo w grupie kolędniczej znajduje się dziecko reprezentujące kraj, który w danym roku jest objęty projektem misyjnym. Atmosfera samych odwiedzin jest bardzo przyjazna i serdeczna. Niosący od domu do domu życzenia i błogosławieństwo kolędnicy są wszędzie chętnie przyjmowani. Odwiedzani zwykle składają datki na cele misyjne, kolędników zaś obdarowują słodyczami, a czasami nawet zapraszają na mały poczęstunek lub herbatę. Takie spotkanie bywa często dla osób starszych i samotnych jedyną okazją w okresie świąt do wspólnego przeżycia radości betlejemskiego cudu i wspólnego zaśpiewania kolęd.

Więcej na temat dzieła misyjnego dzieci znajdziesz .

W tym roku grupa kolędnicza liczyła jedenaście osób. Dzieci zwykle same przygotowują stroje i rekwizyty, czasem nawet wspólnie na spotkaniach kółka misyjnego. Podczas tych spotkań odbywają się również próby misyjnego przedstawienia jasełkowego.

13 stycznia w bibliotece szkolnej miało miejsce uroczyste zakończenie tegorocznego kolędowania. Pani katechetka przygotowała dla dzieci podziękowania oraz słodycze, które zebrali podczas obchodzenia rodzin. Była też pizza oraz zimne napoje. Prawie półtorej godziny trwały wesołe rozmowy, przeplatane wspomnieniami ze wspólnie spędzonej na kolędowaniu przerwy świątecznej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii, do której oprócz zdjęć z tegorocznego zakończenia misyjnego dzieła wplecione zostały również zdjęcia z lat poprzednich.


Kolędowanie 2010 Kolędowanie 2010 Kolędowanie 2010

Przejdź do galeriiMisiowe mikołajki

8 grudnia 2010

Podczas trwania wystawy pluszowych misiów biblioteka zaprosiła na misiowe mikołajki przedszkolaków z Przedszkola nr 3.

Atrakcją spotkania był Kubuś Puchatek, który nauczył dzieci piosenki o sobie samym, opowiedział maluchom historię pluszowego misia oraz zaprosił ich do wspólnej zabawy. Z wcześniej przygotowanych tekturowych elementów dzieci skleiły misie, ubierając je w "ciepłe" sweterki i mikołajowe czapeczki. Wzięły udział w konkursie zjadania ciastek na czas, z przyzwoleniem wylizania talerzyka. Wspólnie z Puchatkiem bawiły się w kole, raz po raz umykając przed zbudzonym starym niedźwiedziem. Wreszcie zmęczone usiadły wśród pluszaków, by trochę odsapnąć przy małym co nieco. Jeszcze pół godzinki zabawy pluszakami i nadeszła pora powrotu do przedszkola. Na zakończenie spotkania Puchatek, jak przystało na łakomczuszka, obdarował jeszcze wszystkie dzieci czekoladowymi mikołajami. Panie przedszkolanki zaś uściskały misia dziękując mu za ciekawie prowadzone zajęcia i ciepły stosunek do małych gości.

W przebraniu Kubusia Puchatka wystapił Bartek Niewiadomski.


Misiowe mikolajki2010 Misiowe mikolajki2010 Misiowe mikolajki2010

Przejdź do galerii

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2010

Podczas tegorocznego święta pluszaka fani misia o bardzo małym rozumku mieli okazję wykazać się znajomością treści książek Alana Alexsandra Milne’a w konkursie czytelniczym „Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem”. Ci, którzy lubią rysować, zaprezentowali swoje prace w konkursie plastycznym „Urodzinowa laurka dla misia”. Uczniowie klas młodszych bawili się w tym dniu w bibliotece, uczestnicząc w przygotowanych specjalnie na tę okazję konkursach połączonych ze wspólnym czytaniem.

Nie mogło zabraknąć oczywiście corocznych wyborów SUPER MISIA, którym w tym roku towarzyszył konkurs na misia maksymalnych rozmiarów, czyli na Max Misia. Tuż przed 25 listopada biblioteka zapełniła się pluszowymi misiami różnych rozmiarów. Spośród przyniesionych przez siebie pluszaków dzieci - w drodze głosowania - wybrały tego najsympatyczniejszego. Specjalnie zaś powołane nauczycielskie jury zmierzyło największe pluszowe zwierzaki i wyłoniło spośród nich Max Misia. Największy pluszowy miś liczył sobie prawie 180 cm wzrostu.

Tytuł MAX MISIA zdobył miś MONIKI SZCZYGIEŁ, uczennicy klasy IIa. Tytuł WICEMAX MISIA – miś dzieci ze świetlicy. Najsympatyczniejszym misiem, wybranym przez uczniów, okazał się miś MIKOŁAJA MUSIOŁA, ucznia klasy IIb. Miś ten został tegorocznym SUPER MISIEM .

Laureaci wszystkich misiowych konkursów zostali nagrodzeni. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 7 grudnia w bibliotece szkolnej. Obchody światowego Dnia Misia zakończyła wystawa wyróżnionych prac plastycznych.

W organizację Święta Misia włączyli się uczniowie klas piątych i szóstych: Weronika Flach, Julia Stefan, Paulina Jacek. Spotkanie poprowadził Bartek Niewiadomski.


swieto_misia2010 swieto_misia2010 swieto_misia2010

Przejdź do galeriiObchody Święta Szkoły

18 października 2010

Po raz czwarty uroczyście obchodziliśmy rocznicę nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II. Z tej okazji - tradycyjnie już - biblioteka włączyła się w przygotowanie uroczystej akademii poświęconej patronowi szkoły. Tegoroczny montaż słowno - muzyczny przeniósł nas raz jeszcze w klimat papieskich pielgrzymek do Ojczyzny: od pamiętnego roku 1979, kiedy to na Placu Zwycięstwa w Warszawie papież wołał o odnowę duchową i polityczną narodu po senymentalną podróż roku 1999 pełną wadowickich retrospekcji i wreszcie pożegnanie z Ojczyzną w roku 2002. Gra świateł, przeplatające się z sobą wiersze, piosenki oraz przede wszystkim fragmenty papieskich kazań z muzyką w tle pomogły wczuć się w atmosferę tamtych spotkań i sprawiły, że akademia stała się wzruszającym przeżyciem.


akademia_papieska2010 akademia_papieska2010 akademia_papieska2010

Przejdź do galerii

Powrót na górę strony

Copyright © 2012 - 2016