Biblioteka

Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie

adres: 41-922 Radzionków ul. Szymały 36 e-mail: kontakt@bibliotekasp2.pl

Wydarzenia z życia biblioteki
w roku szkolnym 2016/2017

Regionalny Konkurs Ortograficzny
20 kwietnia 2017

Nasza szkoła przystąpiła do I Regionalnego Konkursu Ortograficznego o tytuł śląskiego "Mistrza Złotego Pióra 2017", organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 36 w Zabrzu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich. Składa się z trzech etapów: klasowego, szkolnego oraz regionalnego finału, który odbędzie się w placówce organizatora 19 maja br.

20 kwietnia w bibliotece miał miejsce etap szkolny. W drodze klasowych eliminacji przystąpiło do niego 10 uczniów klas trzecich: Emilka Brol, Laura Gałęziok, Bartek Zawisza i Konrad Kulawski z klasy IIIa, Zosia Ślązak, Tomek Dyl i Michał Posmyk z klasy IIIb, Paulina Wilczek, Marta Mazur i Emilia Wyleżałek z klasy IIIc. Sprawdzianem umiejetności poprawnego pisania było dyktando i test ortograficzny.

Najlepsze wyniki osiągnęła Zosia Ślązak z klasy IIIb, zdobywając tym samym tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. Drugie miejsce i tytuł Szkolnego Wicemistrza Ortografii wywalczył Konrad Kulawski z klasy IIIa. Miejsce trzecie zajęły ex aequo uczennice klasy IIIc Marta Mazur i Paulina Wilczek.

Laureatom, jak i pozostałym uczestnikom szkolnego finału gratulujemy! Zosia i Konrad będą reprezentować naszą szkołę w międzyszkolnym finale w Zabrzu. Życzymy im powodzenia i połamania pióra!


Konkurs Ortograficzny 2017 Konkurs Ortograficzny 2017 Konkurs Ortograficzny 2017

Galeria w przygotowaniuKonkurs Gryfny Godki
20 kwietnia 2017

Po raz kolejny wzieliśmy udział w konkursie gwary śląskiej, organizowanym przez Koło Związku Górnośląskiego i Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Piekarach Śląskich.

Tym razem w konkursowych zmaganiach wzięło udział prawie 80 uczestników z całego Śląska. Naszą szkołę reprezentował - po raz pierwszy w tego typu imprezie - Szymon Mikina z klasy VI. Wystąpił on w monologu Nobel dlo ślonskiej ciotki. Debiut nie przyniósł nam premiowanego nagrodą miejsca, ale cieszymy się, że kolejni nasi uczniowie, choć nie używają już gwary na co dzień, przymierzają się do "śląskiego łosprawianio" i próbują swoich sił w tym nietypowym konkursie.


Obrazek 1 Obrazek 2 Obrazek 3 Obrazek 4
Obrazek 5


Wybory Miss Wiosny
6 kwietnia 2017

W klasie IVb świętowaliśmy przyjście wiosny w nieco inny sposób - zapraszając dziewczyny do zaprezentowania kolekcji wiosennych strojów i wyborów Miss Wiosny.

Każda kandydatka oprócz prezentacji wiosennej kreacji przeszła także sprawdzian umiejętności tanecznych i recytatorskich oraz musiała rozwiązać krótki quiz o wiosennej tematyce. Wybór najładniejszej kreacji i ocena kunsztu artystycznego przypadła oczywiście męskiej połowie klasy, quiz zaś oceniły panie bibliotekarki.

Summa summarum tytuł Miss Wiosny zdobyła Julia Grochowska, a Wicemiss została Amelia Patoń. Zwyciężczyni została uhonorowana kapeluszem Pani Wiosny. Sympatycznym gestem z jej strony było oddanie własnego swojej rywalce.

Kolejna godzina zajęć upłynęła nam na robieniu wielkanocnych ozdób. Okazało się, że przy odrobinie twórczego zacięcia zarówno pisankę jak i zwykłą maskę zająca można wykreować na mini arcydzieło. Gratulujemy pomysłowości!


Wybory Miss Wiosny 2017 Wybory Miss Wiosny 2017 Wybory Miss Wiosny 2017

Galeria w przygotowaniuPrzyszła wiosna...
4 kwietnia 2017

Wspólnie z klasami młodszymi biblioteka powitała kolejną porę roku – wiosnę.

Pani Wiosna – jak w wierszu Jana Brzechwy – przyszła do nas pieszo w otoczeniu polnych kwiatów. Uśmiechnięta, w przystrojonym żonkilami kapeluszu i zielonej sukni szła na czele orszaku stokrotek z koszem pełnym wiosennych darów – kwiatów i młodych warzyw. Tak właśnie rozpoczynaliśmy każde wiosenne spotkanie z kolejną klasą.

Pani Wiosna opowiedziała nam o sobie: o budzącej się do życia przyrodzie, coraz dłuższych i cieplejszych dniach, lesie rozbrzmiewającym śpiewem ptaków, zakwitających drzewach i łąkach pełnych kwiatów, ożywczym wiosennym deszczu i ciepłym wietrzyku tańczącym pośród drzew i krzewów, kolorach w które ubiera się otaczająca nas przyroda… Poznaliśmy też rytuały związane ze zmianą pór roku oraz zwyczaje wielkanocne. Wspólnie wysłuchaliśmy bajki Wiesława Drabika „Wiosna panie bocianie!” oraz wykonaliśmy wielkanocne ozdoby.

Każda klasa przywitała Panią Wiosnę wierszem Jana Brzechwy „Przyjście wiosny” we własnej interpretacji.

Spotkanie urozmaiciły zagadki, piosenka i majowy rock and roll.


Przyjście wiosny 2017 Przyjście wiosny 2017 Przyjście wiosny 2017

Galeria w przygotowaniuDzień Otwarty Szkoły
25 lutego 2017

Każdego roku, zwykle tuż po feriach zimowych, nasza szkoła organizuje Dzień Otwarty dla rodziców dzieci, które w najbliższym czasie rozpoczną naukę szkolną. Wybór szkoły to wcale nie taka prosta sprawa. W ostatnim czasie coraz mniejszy wpływ na tę decyzję ma odległość od miejsca zamieszkania, a coraz większy: atrakcyjność zajęć, bezpieczeństwo dziecka, dogodna dla rodziców praca świetlicy, funkcjonowanie klas profilowanych, a dodatkowo również sama aranżacja wnętrza, wyposażenie klas, pracowni informatycznej, sali gimnastycznej...

Odwiedzający szkołę goście mają okazję zwiedzić sale lekcyjne, przyjrzeć się zajęciom, a nawet w nich uczestniczyć, oraz zasięgnąć informacji na temat placówki.

Biblioteka szkolna również zachęca do odwiedzin. Prezentujemy nie tylko jej wystrój i wyposażenie, ale organizujemy dla dzieci w tym dniu jakieś ciekawe zajęcia czytelnicze: zabawę w piratów, spotkanie z piegowatymi bohaterami lektur szkolnych, warsztaty tworzenia zakładek do książek. To już było.

W tym roku nasi mali goście mieli okazję spotkać w bibliotece Koziołka Matołka, który opowiadał im o sobie, pokazywał książeczki o swoich przygodach oraz obdarowywał prezentami: tobołkami z niespodzianką, opaskami z głową koziołka oraz specjalnymi okazjonalnymi zakładkami ze swoją podobizną. Podczas gdy on sam grał rolę gospodarza, przy bibliotecznych stolikach koziołkowe towarzystwo (uczniowie klasy IVb) przygotowywało upominki dla przedszkolaków.

Co odważniejsi mali goście chętnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia z bohaterem pierwszego polskiego komiksu dla dzieci.


Dzien Otwarty 2017 Dzien Otwarty 2017 Dzien Otwarty 2017

Przejdź do galeriiPodchody wieczorową porą
13 lutego 2017

W przeddzień walentynek wieczorową porą szóstoklasiści połączeni w pary wyruszyli z biblioteki szkolnej spenetrować sale lekcyjne mieszczące się na II i III piętrze. Każda z klas kryła w sobie jakąś zagadkę i w każdej mieli do wykonania określone zadania. Panujący w całym budynku mrok nadawał całej zabawie odrobinę grozy i tajemniczości. W miarę wykonywania kolejnych zadań rosły też emocje…

Podchody matematyczno - literackie okazały się świetnym sprawdzianem wiedzy matematycznej (i nie tylko), znajomości szkolnych lektur oraz orientacji i umiejętności poruszania się w terenie, logicznego myślenia, spostrzegawczości, współpracy w zespole oraz niełatwej sztuki rywalizacji. No i przede wszystkim wspaniałą rozrywką. Po zakończonej grze długo jeszcze trwało dzielenie się wrażeniami, sprawdzanie poprawności i omawianie wykonanych zadań.

Zabawę zakończyła mała przekąska i wspólna pamiątkowa fotka.

Wśród uczestników podchodów najlepsi okazali się:

Alicja Ogierman w duecie z Szymonem Mikiną oraz Magda Szczotarz w parze z Karolem Sapą. Kolejne zwycięskie pary to: Ola Wrodarczyk - Oliwia Barłożek oraz Agata Wojciechowska - Mikołaj Konik. Priorytetem dla jurorów była przede wszystkim dokładność i poprawność wykonanych zadań.


Podchody_2017 Podchody_2017 Podchody_2017

Przejdź do galeriiDla kogo walentynka?
10 lutego 2017

Uczniowie klasy IIc spędzili kolejna lekcję plastyki w bibliotece. Tym razem robiliśmy kartki walentynkowe. Dla kogo? Nie tylko dla szkolnych sympatii, dla których mocniej biją nasze serca, ale również dla mamy, taty, dziadków, rodzeństwa i przyjaciół. Bo chociaż walentynki to święto zakochanych, warto w tym dniu okazać uczucia wszystkim tym osobom, które są dla nas ważne i których miłość lub przyjaźń towarzyszy nam na co dzień. Na pewno będzie im miło. Drugoklasistów przekonało o tym opowiadanie Marzeny Nowosielskiej zatytułowane Nowe walentynki , którego lektura towarzyszyła im w czasie zajęć.


/walentynki_2017 walentynki_2017 walentynki_2017

Przejdź do galeriiZabawa w skojarzenia
3 lutego 2017

Długo wyczekiwane rozdanie nagród w konkursie Zabawa w skojarzenia wreszcie za nami.

Przypomnijmy: należało skojarzyć nazwiska autorów, fragmenty tekstów oraz postacie literackie z tytułami książek oraz dopasować rekwizyty do bohaterów.

Spośród 38 uczestników kupony konkursowe prawidłowo wypełniło 16 uczniów. Najlepszy wynik osiągnęła uczennica klasy VI Alicja Ogierman. Miejsce drugie w kategorii klas starszych zajął Szymon Mikina - również szóstoklasista. W kategorii klas młodszych najlepiej spisali się pierwszoklasiści: Kinga Galwas i Mateusz Bilewicz oraz Emilia Kotalczyk z klasy IIa.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Cziba (klasa VI), Wiktoria Nowak (IVb), Michał Nowak (IVb), Bartek Karwacki,(IVb), Julia Adamczyk (IVa), Zuzanna Horzela (IIb), Natalia Gierczyk (IIb), Vivienne Chmiel (IIb), Hanna Staniczek (IIc), Natalia Jastrzębska (IId), Magda Szatkowska (IId).

Skrzynka z kuponami konkursowymi została otwarta komisyjnie podczas przedświątecznej lekcji etyki w obecności uczennic klasy IIIb - Igi Strutyńskiej i Nadii Gajek. Liczenie głosów odbyło się pod kontrolą bibliotekarza. W razie wątpliwości kupony są do wglądu w bibliotece.


/Skojarzenia_2016 Skojarzenia_2016 Skojarzenia_2016

Przejdź do galeriiKolorowe anioły
16 grudnia 2017

Świąteczna atmosfera w bibliotece nadal trwa. Po piernikowym szaleństwie przyszedł czas na ozdoby choinkowe. Czy wiecie, że zawieszane na choince kolorowe łańcuchy, gwiazdy, dzwonki, jabłka i anioły mają swoją symbolikę? Łańcuchy zacieśniają więzi w rodzinie, a gwiazdki pomagają w powrotach do domu z dalekich stron. Dzwoneczki to znak dobrej nowiny i radości, jabłka zapewnić mają zdrowie i urodę, a anioły są opiekunami ludzi i strzegą naszych domów...

Spośród wielu możliwych do wykonania ozdób klasa IIc wybrała papierowe anioły. Odrobina wyobraźni i niepozorne tekturowe szablony przeobraziły się we wspaniały anielski zastęp. Wśród dominującej bieli, złota i błękitu, gdzieniegdzie nieśmiało mignęła również różowa lub żółta anielska sukienka. Nie bójmy się kolorów w przedstawianiu anielskich postaci, wszak wiersz Beaty Kołodziej przekonuje nas, anioły nie koniecznie muszą być białe:

Kolorowe Anioły

Są na świecie Anioły zielone;
One patrzą na mnie ciekawie
i w pośpiechu płoszą motyle,
kiedy biegam boso po trawie.

Gdy za oknem wciąż pada i pada,
krople deszczu kapią jak łezki,
wtedy leci do mnie z pomocą
prosto z nieba - Anioł niebieski.

A gdy zasnę, Anioły
tańczą taniec wesoły
i na fletach grają do rana;
Moje prośby i smutki,
nawet pacierz za krótki
zostawiają przed tronem Pana.

Gdy na sercu mi ciężko i płaczę,
biały Anioł smutki rozumie
i otula swymi skrzydłami
i pociesza mnie tak, jak umie.

A wesołe Anioły różowe
kiedy piję sok malinowy,
wysyłają do mnie całuski,
sto pomysłów sypią do głowy.

Kiedy dziecko jest grzeczne od rana,
złoty Anioł - czy uwierzycie? -
złotym piórem dobre uczynki
zapisuje w białym zeszycie!

Kolorowe Anioły skrzydlate
prosto z nieba niosą nam dary,
bezszelestne i niewidzialne -
ale bez nich świat byłby szary...

Beata Kołodziej


/Anioly_2016 Anioly_2016 Anioly_2016

Przejdź do galeriiPiernikowe szaleństwo
15 i 16 grudnia 2016

Tradycją biblioteki stało się świąteczne dekorowanie pierników. W tym roku ozdabialiśmy pierniczki i kruche ciasteczka wspólnie z klasa IVb i IIc. Lukrowane pyszności ozdobią świąteczny stół podczas klasowych wigilii.

W mikołajkowych czapkach, przy wtórze kolęd „zastęp elfów” ochoczo zabrał się do pracy. Okazało się, że lukrowanie i ozdabianie świątecznych ciastek wcale nie jest takie proste. Każdy chciałby mieć na swoich piernikowych choinkach, gwiazdkach czy aniołkach misternie ułożone wzory, a tu trzeba się spieszyć, bo lukier (ten płynny) szybko gęstnieje i wysycha. Dzieci prędziutko przyklejały więc do niego perełki, koraliki, czekoladowe płatki i inne ozdoby. Potem jeszcze kilka kolorowych szlaczków cukrowymi pisakami i już spokojnie mogły swoje dzieła delikatnie opruszyć czekoladową lub owocową posypką. Gotowe pierniczki wędrowały na papierowe serwetki, a po wyschnięciu zostały zapakowane w pudełka, w których poczekają do świąt.

Oczywiście nie obyło się bez degustacji. Wypieków było pod dostatkiem.


Dekorowanie_ciastek_2016 Dekorowanie_ciastek_2016 Dekorowanie_ciastek_2016

Galeria w przygotowaniuI Ty możesz zostać Indianinem
13 grudnia 2016

Do trzech razy sztuka... Tym razem w Indian bawili się uczniowie klas młodszych naszej szkoły: pierwszo i drugoklasiści. Oni również poznali życie i zwyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki oraz zdobywali indiańskie sprawności. Oczywiście spisali się znakomicie… Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia fotogalerii na stronach klasowych: tutaj oraz tutaj .


Zabawa_w_Indian_2016 Zabawa_w_Indian_2016 Zabawa_w_Indian_2016

Pozostałe galerie w przygotowaniuNiecodzienny Gość
6 grudnia 2016

6 grudnia w bibliotece pojawił się wyjątkowy gość... Był to - nie kto inny - a sam święty Mikołaj. Spotkanie - niespodziankę zaaranżowała pani Justyna. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja nieświadomi niczego czwartoklasiści obejrzeli prezentację o zwyczajach bożonarodzeniowych. Po jej zakończeniu do drzwi zapukał niecodzienny gość. Były prezenty, sporo emocji i pamiątkowe fotki.


Mikołaj_2016 Mikołaj_2016 Mikołaj_2016

Przejdź do galeriiW indiańskiej wiosce
22 listopada 2016

Do indiańskiej wioski biblioteka zaprosiła również przedszkolaków. Dzielne plemię „Tygrysków” z Przedszkola nr 3 w Radzionkowie do wyprawy na Dziki Zachód solidnie się przygotowało i przybyło do nas we własnoręcznie wykonanych pióropuszach.

Indiańska przygoda rozpoczęła się malowaniem twarzy, a zakończyła rytualnym tańcem na cześć Słońca. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowieści o życiu i zwyczajach Indian, zobrazowanej dodatkowo prezentacją multimedialną, oraz obejrzały disnejowską bajkę z morałem o małym dzielnym i wrażliwym na krzywdę zwierząt Indianinie Hiawatha. Nauczyły się indiańskiego powitania oraz złożyły indiańską przysięgę. Zainscenizowały przy indiańskiej muzyce wyprawę na bizony oraz ucztowały po udanych łowach przy ognisku. Zostawiły ślady swoich rąk na słupie totemicznym i pozowały do zdjęć na tle najprawdziwszego indiańskiego tipi. Świetnie spisały się podczas zabaw zręcznościowych: w rzucie piłeczką do celu, jeździe konnej (na piłkach), bezszelestnym poruszaniu się (w filcowych kapciach) oraz pokonywaniu mostu (ławeczki) zawieszonego nad rwącą rzeką…

Widoczne na zdjęciach roześmiane buzie najlepiej świadczą o udanej zabawie.


Indiańskie andrzejki 2016 Indiańskie andrzejki 2016 Indiańskie andrzejki 2016

Przejdź do galeriiAndrzejki w stylu indiańskim
21 listopada 2016

Indianie - lud dzielny.

Indianie - lud prawy.

Indianie - lud skory do zabawy.

W poniedziałkowy wieczór (21 listopada) biblioteka szkolna i przylegający do niej korytarz zamieniły się w indiańską wioskę, w której odbyła się zabawa andrzejkowa w tymże właśnie - czyli indiańskim - stylu.

W mieszkańców północnoamerykańskiej prerii przeobrazili się uczniowie klasy IIIc.

Przed wejściem do biblioteki założyli na głowy pióropusze i pomalowali twarze. Przykładając prawą rękę do serca, a następnie odchylając i zataczając nią półkole, przywitaliśmy się indiańskim pozdrowieniem wingapo , po czym rozpoczęliśmy indiański wieczór.

Wcielając się w role dzielnych Apaczów czy Komanczów, wstyd byłoby nie wiedzieć, kim byli rdzenni mieszkańcy Ameryki, jak żyli, czym się zajmowali… Tego wszystkiego trzecioklasiści dowiedzieli się z prezentacji, zawierającej wszystkie najważniejsze informacje o życiu i zwyczajach Indian.

Utrwaleniem, a zarazem i sprawdzianem zdobytej wiedzy było krótkie opowiadanie o wyprawie na bizony, które dzieci zainscenizowały chwilę później, dopowiadając jednocześnie brakujące w tekście nazwy związane z indiańskim stylem życia.

Po udanym polowaniu wszyscy odpoczęli przy ognisku, zajadając smaczne chrupiące szaszłyki, które mocą wyobraźni przeistoczyły się w suszony indiański pemmikan.

Posiliwszy się nieco, dzielni mieszkańcy prerii przystąpili do ozdabiania totemu, malując na papierze farbami o jaskrawych kolorach szlaczki złożone z geometrycznych kształtów, które po wyschnięciu przykleili na totemicznym słupie. Czas, w którym owe arcydzieła schły, niezmordowani wojownicy i ich dzielne squaw wykorzystali na zdobywanie indiańskich sprawności.

Każdy Indianin musi być zręczny, czujny, szybki i odważny. Indianie tudzież Indianki dzielnie próbowali więc swych sił: rzucając piłeczką do celu, odgadując z zasłoniętymi oczami, z której strony skrada się nieprzyjaciel, galopując na mustangach (piłkach), przekraczając wąski most (ławeczkę) zawieszony nad rwącą rzeką.

Po tych wszystkich wyczynach znów zgromadziliśmy się wokół ogniska i gotowego już totemu, by przy indiańskiej muzyce odtańczyć taniec Deszczu, a potem Słońca. Ten ostatni na znak radości z udanej zabawy.

Całości dopełniły andrzejkowo–indiańskie wróżby pod przewodnictwem szamana i słodki poczęstunek w klasie.

W indiańskiej zabawie – jako dziecięcy animatorzy – udział wzięli: Magda Pawlik i Ania Juraszek z klasy IVb oraz Alicja Ogierman i Szymon Niewiadomski z klasy VI. Zabawę poprowadziła pani Justyna Kozłowska przy współpracy pani Dagmary Lisowskiej (wychowawczyni klasy IIIc).


Indiańskie andrzejki 2016 Indiańskie andrzejki 2016 Indiańskie andrzejki 2016

Przejdź do galeriiWieczór z Panem Andersenem
17 listopada 2016

17 listopada gościliśmy w Bobrownikach Śląskich, w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach, uczestnicząc w Wieczorze z Panem Andersenem.

Jako jego współorganizatorzy (obok gospodarza i biblioteki szkolnej tarnogórskiej jedenastki ) przygotowaliśmy dla uczestników spotkania prezentację multimedialną o życiu duńskiego bajkopisarza - bo choć wszyscy znamy jego baśnie, niewiele jednak wiemy o nim samym. Z uwagi na to, że w bibliotece zgromadziły się głównie maluchy, przedstawiona przez nas opowieść o losach Andersena dostosowana została do ich poziomu, a materiał zaczerpnęliśmy z książki Wioletty Piaseckiej W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena , w której autorka pięknym językiem w konwencji tego właśnie gatunku opisała losy pisarza.

Następnie wspólnie z dzieciakami obejrzeliśmy disneyowską wersję Brzydkiego kaczątka oraz wysłuchaliśmy baśni o pięciu ziarenkach grochu, czytanej przez naszego szóstoklasistę Szymona Niewiadomskiego, który w ten wyjątkowy wieczór wcielił się w postać Hansa Christiana Andersena.

Po lekturze maluchy pokolorowały obrazki przedstawiające bohaterów Andersenowskich baśni. Dla Pana Andersena przygotowały zaś list, w którym podpisały się pod słowami wiersza Wandy Chotomskiej: my nie rzucamy słów na wiatr, będziemy starać się codziennie, żeby łabędzie ujrzał świat. Podpisy złożone zostały starannie gęsim piórem, co dla uczestników spotkania było nie lada frajdą, bo przeciez sam bajkopisarz takiego własnie używał.

Taki podpis zobowiązuje. Czy pozostaną wierni marzeniom i wyrosną na wartościowych, otwartych na innych i godnychi naśladowania ludzi - pokaże czas.


Wieczór z Andersenem 2016 Wieczór z Andersenem 2016 Wieczór z Andersenem 2016

Przejdź do galeriiPrzidom do nos po niyszporach
24 października 2016

Za nami kolejna odsłona parafialnego łosprawianio. Wśród laureatów konkursu gwary śląskiej nie zabrakło reprezentanta naszej szkoły. Mikołaj Konik z klasy VI monologiem „Skond sie wziyły zoki?” zdobył II miejsce w tegorocznej edycji Przidom do nos po niyszporach.

Konkurs gwary śląskiej - w tym roku w piątej odsłonie - zgromadził w CK Karolinka - jak zwykle - liczną widownię. To niewątpliwie impreza kulturalna, która się podoba. Nostalgiczne monologi o tym, jak to piyrwej bywało, wygłaszane przez przedstawicieli młodego pokolenia, które gwary już na co dzień nie używa, bywają dla wielu - zwłaszcza starszych - mieszkańców Radzionkowa „pretekstem” do wzruszeń. Inne, utrzymane w żartobliwym tonie wywołują uśmiech, piętnując specyficzne cidrowskie przywary takie jak: wrodzona „skromność” (no bo co tam, niech wszyscy myślą, że to Kolumb odkrył Amerykę, nie bydymy się chwolić, że Cider już tam przodzi wonglo szukoł ), swoiście pojęta tolerancja ( przeca Gorol to tyż cowiek, ino niyłoswojony )...

Mikołaj wyjaśnił nam w swoim monologu, dlaczego zoki /skarpety są takie ważne w życiu i mowie Ślązaków. Wśród wielu wymienionych przez niego powodów, najważniejszy jest ten, że jak godomy Ślonzoki, to już słyszymy zoki .

Mikołajowi gratulujemy II miejsca i cieszymy się, że mogliśmy oglądać go również wśród tancerzy Małego Śląska, którego występ urozmaicił konkursową galę.

Organizatorom, którzy w przygotowanie kolejnej edycji włożyli wiele pracy i serca, dziękujemy za kolejną dawkę pozytywnych emocji.


Konkurs gwary 2016 Konkurs gwary 2016 Konkurs gwary 2016

Przejdź do galeriiCoś dla fanów Harrego Pottera
23 października 2016

Harry Potter powraca w nowej odsłonie. 22 października miała miejsce ogólnopolska premiera kolejnej książki o przygodach, kiedyś nastoletniego czarodzieja, dziś urzędnika w Ministerstwie Magii, męża i ojca trójki dzieci... Książka jest zapisem autoryzowanego spektaklu teatralnego, przygotowanego przez autorkę - Joanne K. Rowling, scenarzystę oraz reżysera.

Akcja książki zaczyna się w miejscu, w którym kończył się tom siódmy - „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Czytelnicy towarzyszą młodszemu synowi Harry’ego i Ginny, Albusowi Severusowi, w jego drodze do Hogwartu i Ceremonii Przydziału. Nieoczekiwane wydarzenia, które będą miały wówczas miejsce stają się wypadową dla reszty historii – pełnej nostalgicznych wspomnień i zaskakujących zwrotów akcji. Harry Potter jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem i ojcem. Zmaga się z widmami przeszłości, podczas gdy jego syn musi się zmierzyć z rodzinnym dziedzictwem – a nie jest łatwo być synem „tego sławnego Pottera”. Obydwaj będą zaś musieli stawić czoła prawdzie, że ciemność czasem nadchodzi z nieoczekiwanej strony… Z zapisu scenariusza można dowiedzieć się, dlaczego młody Potter nie lubi Hogwartu, jaką rolę w całej historii odegrają Malfoyowie i co słychać u znanych z poprzednich siedmiu tomów bohaterów. Emocjonująca i wzruszająca historia, napisana z charakterystycznym dla Rowling dowcipem.

za merlin.pl


WOMŚwięto Patronalne Szkoły
14 października 2016

W tym roku obchodziliśmy 10 rocznicę nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II. Biblioteka szkolna - jak zwykle - włączyła się w przygotowanie obchodów Święta Szkoły. Część artystyczna uroczystości przebiegała pod hasłem: To, co we mnie niezniszczalne, trwa! W tegorocznym programie artystycznym, opracowanym przez panią Marię Kielar-Czaplę, przypomnieliśmy o wartościach, które cenił i promował wśród młodych ludzi Jan Paweł II. Papież, którego szczególna emocjonalna więź z młodzieżą pozostanie fenomenem wszechczasów.

W montażu słowno-muzycznym, przygotowanym na ten wyjątkowy dzień wystąpili obok uczniów SP2 również absolwenci naszej szkoły, obecnie już uczniowie liceum ogólnokształcącego: Magda Niejodek i Bartek Niewiadomski. Bardzo im dziękujemy, że mimo nowych obowiązków w nowej szkole, zechcieli poświęcić nam swój czas i wspólnie z nami przygotować i świetować ten mały jubileusz.

Z okazji 10-lecia patronatu Papieża Polaka ogłoszony został konkurs plastyczny pod hasłem Nie ma lepszego od Jana Pawła II . Biblioteka uczestniczyła w ocenie prac konkursowych i przygotowała ich ekspozycję. Wystawę pokonkursową można oglądać w korytarzu na parterze.


Święto Szkoły 2016 Święto Szkoły 2016 Święto Szkoły 2016

Przejdź do galeriiBiblioteki szkolne świętują
4 października 2016

Rozpoczęło się coroczne - trwające cały miesiąc - święto bibliotek szkolnych, którego celem jest promocja czytelnictwa i biblioteki jako miejsca przyjaznego dzieciom...

Książka to dopiero początek… - pod takim hasłem przebiega tegoroczny miesiąc bibliotek.

Do czego może inspirować nas książka? Do zabawy, refleksji, dyskusji, artystycznych poczynań zarówno plastycznych jak i teatralnych… W bibliotece często inspiruje ciekawe zajęcia bądź bywa ich dopełnieniem i literackim odwołaniem.

Początek października to także początek kalendarzowej jesieni, w tym roku prawdziwie złotej, Październikowe świętowanie rozpoczęliśmy więc od jesiennych spotkań w klasach I – III. 23 września powitaliśmy jesień wraz z pierwszoklasistami, a w pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy o niej również w klasach drugich i trzecich. Zwrócilismy uwagę na zachodzące w przyrodzie zmiany: coraz zimniejsze i krótsze dni, opadające z drzew liście, których coraz więcej pojawia się w alejce prowadzącej do szkoły, padający deszcz, który zmusza nas do zabrania z domu parasola i włożenia kaloszy. W koszyku Pani Jesieni przed każdym spotkaniem pojawiały się świeże owoce i warzywa z przydomowego ogródka, które dzieci „oglądały” wąchając, dotykając, a nawet smakując (ziarenka słonecznika). Zajęcia urozmaicił jesienny quiz, zagadki i łamigłówki. Inspiracją do jednej z wykonanych przez uczniów prac plastycznych (jeża z kartonowego talerzyka) była książeczka Heleny Bechlerowej „Kolczatek”, a dokładniej jej fragment opowiadający o tym, jak jeż szukał schronienia na zimę. By sprawdzić, czy dobrze rozwiązaliśmy zagadki, z którymi Kolczatek nie mógł sobie jesienią poradzić, sięgnęliśmy również po drugą - wiosenną część opowiadania, w której znalazło się ich rozwiązanie. No cóż niemal za każdym razem dzieci okazały się od jeża sprytniejsze…

Innym rodzajem pracy plastycznej były, wycięte z kolorowego papieru, „uśmiechnięte” liście klonu, które posłużą jako ozdoba klasowych okien i gazetek.

W kolejnym świątecznym tygodniu zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „ZABAWA w SKOJARZENIA”, którego regulamin znajdziecie poniżej oraz w bibliotece.


Regulamin konkursu Zabawa w skojarzenia

Regulamin konkursu
Zabawa w skojarzenia

czytanie Święto Bibliotek 2016

Przejdź do galeriiDzień Głośnego Czytania
29 września 2016

29 września obchodziliśmy - już po raz szesnasty - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten ogłoszony został przez Krajową Izbę Książki w 2001 roku jako inaugurujący akcję Cała Polska czyta dzieciom...

No cóż, w naszej bibliotece głośne czytanie jest nieodłącznym elementem każdego spotkania z czytelnikiem. Czytamy witając kolejne pory roku, czytamy podczas pozalekcyjnych zajęć z dziećmi świetlicowymi, czytamy w czasie każdej zorganizowanej przez bibliotekę imprezy. Czytamy uczniom i przedszkolakom. A co czytamy? Najczęściej nowości, to co na topie, co słucha się łatwo, lekko i przyjemnie, to co w jakiś sposób łączy się z tematyką zajęć, czasem lektury, a obecnie w świetlicy przed lekcjami klasykę literatury dziecięcej.

Przez kilka ostatnich dni czytaliśmy świątecznie w ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania. W poniedziałek uczniowie klas starszych czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom, zachęcając do lektury „Jeżynki” Piotra Rowickiego” oraz „Detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke. Zachęcali jak widać skutecznie, gdyż jeszcze tego samego dnia wymienione pozycje zniknęły z bibliotecznych półek.

Lektorami byli: Karolina Siwakowska z klasy Vb oraz Szymon Mikina z klasy VI.

Podczas czwartkowego czytania na dywanie w bibliotece, tym razem książek w rozmiarze XXL, nieoczekiwanie zaproponowaliśmy rolę lektora uczestnikom zajęć. I tu duże brawa należą się Hani Staniczek z klasy IIc, która pięknie przeczytała nam (bez przygotowania!) bajkę o przygodach jelonka Bambi, zaś Maks Musioł z klasy Va, spędzający tę godzinę w bibliotece, zaproponował, że i on chętnie nam poczyta. I w ten sposób wysłuchaliśmy jeszcze dwóch opowiadań o zwierzętach dużych i małych.


Dzień Głośnego Czytania 2016 Dzień Głośnego Czytania 2016 Dzień Głośnego Czytania 2016

Przejdź do galeriiIdzie jesień...
23 września 2016

23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Biblioteka powitała ją wspólnie z pierwszoklasistami. Pani Jesień przybyła do nas w towarzystwie jesiennych miesięcy: września, pażdziernika i listopada. Przyniosła z sobą wielki kosz jesiennych darów. Były wśród nich słoneczniki, koper, mięta, jabłka i… liście dyni (sama dynia okazała się nazbyt dorodna, by zmieścić się w koszu).

Dzieci z ciekawością oglądały, dotykały i wąchały plony z jesiennego sadu i ogrodu. Chętnie podzieliły się z Panią Jesienią wiadomościami o tej porze roku, zdobytymi na lekcjach, oraz trafnie rozwiązały związane z tematem spotkania zagadki. Okazało się, że doskonale znają nazwy jesiennych miesięcy i sporo wiedzą o przygotowaniach zwierząt do zimy oraz o tym, że należy im pomagać w ten słotny i zimny czas.

Pani Jesień oprócz darów ze swojego królestwa, przyniosła pierwszoklasistom także opowiadanie o jeżu Kolczatku, który szukał na zimę schronienia. Dzieci w skupieniu wysłuchały bajki i obejrzały narysowane do niej ilustracje (w formie prezentacji PowerPaint).

Druga część zajęć upłynęła nam na wykonaniu z papierowego talerzyka jeża, niosącego na grzbiecie zimowe zapasy i kolorowe liście.

Spotkanie zakończyliśmy obejrzeniem jesiennego odcinka "Misia Uszatka" zatytułowanego Zapasy na zimę .

W rolę jesiennych miesięcy wcieliły się uczennice klasy IVb (Amelia Patoń, Dorotka Dobras oraz Marta Mikolasek), które pomogły swoim młodszym koleżankom i kolegom w pracy plastycznej.

I na koniec ciekawostka:

Czy wiecie, że w pierwszym dniu jesieni obchodzimy Święto Spadającego Liścia?


Powitanie jesieni 2016 Powitanie jesieni 2016 Powitanie jesieni 2016

Przejdź do galeriiPasowanie na czytelnika
20 września 2016

20 września do grona czytelników szkolnej biblioteki zostali włączeni uczniowie klasy 2d.

Podobnie jak w roku ubiegłym na uroczystości pasowania pojawił się Mól Książkowy. Przyniósł on z sobą list, którego nadawcą okazała się książka, zwracająca się do dzieci z prośbą o zainteresowanie, kusząca przygodą i podróżą, odkrywaniem tego, co nieznane. Książka pragnie też być należycie traktowana, by mogła służyć kolejnym czytelnikom.

Uczniowie w formie zabawy: quizu ze znanych bajek i baśni, wysłuchaniu wiersza i piosenki oraz krótkiej pogadanki poznali zasady wypożyczania i poszanowania zbiorów bibliotecznych. Już jako świadomi czytelnicy złożyli uroczystą przysięgę, po której przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Z okazji pasowania na czytelnika dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki.


Pasowanie 2016 Pasowanie 2016 Pasowanie 2016

Przejdź do galeriiMiędzynarodowy Dzień Kropki
16 września 2016

Święto kreatywności i oryginalności, pomysłowości i twórczego działania, odkrywania w sobie talentów, rozbudzania wiary we własne możliwości, odwagi w wyrażaniu swoich myśli i uczuć oraz dzielenia się tym, co potrafimy z innymi.

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia i prezentacji swoich prac.

Dzień Kropki obchodzony jest 15 października. Zwykle obchody zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku.

Tak było w tym roku i w naszej szkole. W tegoroczne obchody Dnia Kropki włączyły się klasy młodsze.

Biblioteka świętowała wspólnie z klasą IIc. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od obejrzenia filmiku o Vashti. Potem dzieci wysłuchały bajki o małej biedronce, która mimo swojej miniaturowej wielkości, posiadała ogromną odwagę. Dzięki tej odwadze ocaliła honor królestwa biedronek...

Następnie cała klasa zaprezentowała się za pomocą kropek-kółek. Każde dziecko wykonało własną wizytówkę w kształcie dużej kropki, ozdabiając ją mniejszymi kropkami z brystolu, kolorowego papieru, ilustrowanych czasopism, a także filcu. W centrum kropki znalazło się imię dziecka. Kropki-kółka połączone ze sobą utworzyły prawie trzymetrową gąsienicę, która po sesji zdjęciowej w bibliotece z należnym jej honorem została przeniesiona do sali lekcyjnej drugoklasistów. Tam, umieszczona pod klasową gazetką jako wizytówka IIc, pozostanie z pewnością do końca roku szkolnego.


Dzień Kropki 2016 Dzień Kropki 2016 Dzień Kropki 2016

Przejdź do galeriiCzytam sobie w bibliotece
15 września 2016

W każdy czwartek o godzinie 12.45 biblioteka zaprasza dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej na wspólne „czytanie na dywanie”. Czytamy bajki i bajeczki dla najmłodszych i wykonujemy do przeczytanych tekstów prace plastyczne. Zajęcia trwają 45 minut.

Za nami już dwa takie spotkania. Podczas pierwszego poznaliśmy uroczą misię Milusię, szukającą urodzinowego prezentu dla owieczki oraz dwa sympatyczne misie, które chcąc udowodnić, że nie straszne im nawet smoki, wybrały się do Strasznego Zagajnika po daktyle… Opowiadania o misiach wypełniły nam pierwszą część spotkania, w drugiej pokolorowaliśmy wizerunki pluszaków.

Drugie spotkanie zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Kropki. Wysłuchaliśmy opowiadania o małej biedronce, nieco innej niż jej towarzyszki, oraz tworzyliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem kropki, przedstawiające nasze ulubione zajęcia bądź to, co potrafimy robić najlepiej. Obrazki wkomponowaliśmy w wykropkowane ramki.


Czytam sobie 2016 Czytam sobie 2016 Czytam sobie 2016

Przejdź do galeriiAktyw biblioteczny działa
9 września 2016

Aktyw biblioteczny nie zasypia gruszek w popiele. Stare rozdzielacze do kart czytelników już się nieco zużyły. W piątek po lekcjach Dominika Skraba i Alicja Ogierman zrobiły nowe. Teraz każda klasa ma swoją własną wizytówkę. Rozdzielacze są estetyczne, wykonane z cienkiej, ale sztywnej tektury, oklejonej kolorowym papierem. Dziewczyny wykonały je w większości z własnych materiałów.


Czytanie na śniadanie 2016 Czytanie na śniadanie 2016 Czytanie na śniadanie 2016Lekcja plastyki z audiobookiem
9 września 2016

9 września biblioteka gościła uczniów klasy IIc, którzy omawianie nadmorskiego krajobrazu zakończyli nietypową lekcją plastyki - spotkaniem z opowieścią o morskich rozbójnikach . Podczas zajęć z audioobokiem dzieci wysłuchały fragmentu Burzliwych dziejów pirata Rabarbara, w którym to dzielny marynarz opuszcza statek zgryźliwego kapitana Octa i po wielu przygodach wraca do domu do swojej żony Barbary i synka Krztynka. Niebawem wyruszy znów na morze, ale już na własnym statku z własną załogą.

Dopełnieniem zajęć była piracka maska wykonana z papieru i ozdobiona wg własnego pomysłu. Sądząc po maskach, pomysłowości drugoklasistom nie brakuje.


Plastyka z audiobookiem 2016 Plastyka z audiobookiem 2016 Plastyka z audiobookiem 2016

Przejdź do galeriiJesienne czytanie na śniadanie
8 września 2016

Od 7 września biblioteka prowadzi w świetlicy Jesienne czytanie na śniadanie.

Pani Justyna Kozłowska na porannym dyżurze - przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych - czyta dzieciom utwory polskich i obcych klasyków miary Mickiewicza i La Fontaine'a oraz te, które wpisały się w kanon klasyki literatury dziecięcej jak wiersze i bajki Brzechwy czy baśnie Andersena. Na pierwsze spotkanie wybrała Najpiękniejsze bajki Ignacego Krasickiego. Wybór okazał się trafny. Dzieciom spodobały się krótkie powiastki z morałem osiemnastowiecznego "księcia poetów". I choć trochę archaiczny i przez to czasem niezrozumiały język bajek utrudniał nieco odbiór, to jednak chętnie dyskutowały o ich przesłaniu.

Z panią Justyną i utworami klasyków dzieci spotykać się będą przez kolejne dwa miesiące w każdą środę przed lekcjami.


czytanie czytanieNarodowe Czytanie 2016
3 września 2016

Biblioteka współuczestniczyła w szkolnej odsłonie Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji zainicjowanej w 2012 roku lekturą Pana Tadeusza . W tym roku sięgnęliśmy po Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

O pożytkach czytania... według Henryka Sienkiewicza

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” – mawiał Henryk Sienkiewicz.

Piąto- i szóstoklasiści dzielnie mierzyli się z trudnym w odbiorze tekstem dla uczniów szkoły podstawowej. Poznali jednak znaczenie tytułu powieści, kontekst historyczny, bohaterów oraz wątek główny. Odczytali fragment będący punktem kulminacyjnym fabuły. Za kilka lat z pewnością wrócą do lektury już jako dojrzalsi czytelnicy.

Udział wzięli:
KL. V:
Bartosz Lubos
Emilia Socha
Patrycja Sroka
Maja Żurakowska

Kl. VI:
Mikołaj Konik
Szymon Niewiadomski
Szymon Mikina
Jagoda Rosa
Szymon Wilczek
Jakub Wątor

Do czytania motywowały: pani Anna Buroń oraz pani Justyna Kozłowska.

Przypomnijmy jeszcze:

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydana w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.


Narodowe Czytanie 2016 Narodowe Czytanie 2016 Narodowe Czytanie 2016

Przejdź do galerii


Powrót na górę strony

Copyright © 2012 - 2016